خانه / شبکه های کامپیوتری / سیستم عامل ها در شبکه / Linux / Other Linux / راهنمای کامل خط فرمان لینوکس یا مهم ترین دستورات Linux – بخش اول

راهنمای کامل خط فرمان لینوکس یا مهم ترین دستورات Linux – بخش اول

راهنمای کامل خط فرمان لینوکس یا مهم ترین دستورات Linux – بخش اول ، از سری قسمتهایی ست که بنا داریم طی بخشهای مختلف مورد بررسی قرار دهیم . در صورتی که لینوکس نصب شده فاقد محیط گرافیکی ( Graphical User Interface, GUI ) باشد یا هم اکنون محیط گرافیکی آن در حال اجرا نیست، باید دستورات خود را از طریق پوسته فرمان به سیستم عامل ارسال نمود. نخستین موردی که در پوسته فرمان مشاهده می گردد، اعلان فرمان ( رابط خط فرمان Command Line Interface, CLI ) است که بصورت علامت $ می باشد.

      اعلان فرمان برای کاربر ریشه بصورت # است ( # نشاندهنده root و یا در اصطلاح super user می باشد و $ نشاندهنده کاربر معمولی و یا همان normal user می باشد ). در بیشتر سیستمهای لینوکس قبل از اعلان فرمان نام کاربری و نام کامپیوتر که در هنگام نصب به آن اختصاص داده شده ، نمایش داده می شود.

[~ admin@localhost]

admin نشاندهنده اسم user می باشد.
localhost نام کامپیوتر می باشد.
~ دایرکتوری که در آن هستیم می باشد.

راهنمای کامل خط فرمان لینوکس (دستورات Linux)

      اکانت ریشه یا مدیر سیستم به دلایل امنیتی به طور پیش فرض قفل است. برای نصب نرم افزار واساساْ هر دستور پیکربندی باید با کاربر ریشه وارد شویم. دستور sudo برای شناسایی کاربر صاحب اکانت استفاده میشود. توجه داشته باشید که sudo ، پسورد اکانت را می طلبد نه root را، مگر اینکه پسورد روت و کاربری که مدیر سیستم است ، یکی باشند. دستور سودو، ناپایدار است و ارتقا مدیریت سیستم را فقط تا حد زمانی مشخصی که تعریف شده ( ۲۰ دقیقه، بیشتر یا کم تر ) نگه خواهد داشت و پس از این زمان و یا با بستن ترمینال منقضی خواهد شد. با ویرایش فایل etc/sudoers/ می توان این مقدار و نیز موارد دیگری را تغییر داد. اما توصیه اکید می شود که مقادیر را دستی تغییر ندهید. به جای آن از visudo editor با اجرای دستور زیر استفاده کنید:

sudo visudo

درباره مدیر سایت

مدیر سایت
« الصبر مفتاح الفرج » « ان الله مع الصابرین » صبر و ظفر هر دو دوستان قديمند، بـر ا ثـر صبــر نـوبت ظفـر آيد. Update, Backup & Security رمز موفقیت ادمین و پایداری شبکه ...

۲ نظر

  1. با سلام
    ممنون عالی بود

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

✿ لطفاً معادله ی امنیتی زیر را ، در کادر مربوطه پُر نمائید ✿ *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

رفتن به بالا