خانه / سخت افزار کامپیوتر / تعمیر و عیب یابی قطعات و پرینتر / باز کردن هد مسدود شده پرینتر های جوهر افشان Error Code B200 Canon

باز کردن هد مسدود شده پرینتر های جوهر افشان Error Code B200 Canon

باز کردن هد مسدود شده پرینتر های جوهر افشان Error Code B200 Canon به چند صورت ظاهر می گردد و پرینتر را از کارکرد نرمال خارج می سازد. اگر مدت طولانی از پرینتر رنگی استفاده نشده باشد یا استفاده از کارتریج شارژی با جوهر نامرغوب ، از مهمترین عوامل خرابی هد پرینتر می باشد. به عبارتی دیگر در اثر پرینت گرفتن مداوم یا استفاده از کارتریج های متفرقه ، به نازلهای هد پرینتر آسیب وارد می شود که مورد اول یعنی استهلاک هد غیر قابل بازسازی ست ولی برای مورد دوم یعنی رفع مسدودی هد به روش زیر استفاده می کنیم.

باز کردن هد کارتریج با آب گرم :

      هد در پرینترها یا بر روی پرینتر نصب است و یا بر روی کارتریج. اگر مدت چند روز یا بیشتر از پرینتر رنگی استفاده نشود، احتمال خشک شدن جوهر در قسمت هد و نازلهای آن وجود دارد. خصوصا اگر از جوهرهای غیر فابریک استفاده نمائید. در این حالت می توانید قسمت هد کارتریج را در آب ولرم قرار دهید و با پنبه و به آرامی جوهرهای خشک شده در هد کارتریج را پاک نمائید و سپس از امکانات نرم افزاری هر پرینتر مثل Head Cleaning و Nozzle Check استفاده نمائید.

باز کردن هد مسدود شده پرینتر های جوهر افشان Error B200 Canon

Error Code B200 Canon

      اگر جوهر در هد متصل شده بر روی پرینتر خشک شده باشد و هد را مسدود کرده باشد معمولا با نمایش پیغام خطایی روبرو می شویم. مثلا در پرینتر Canon MP550 یا MP560 با نمایش ارور زیر مواجه می شویم:

printer error has occurred
unplug the power cord and contact the service center

      در این هنگام با روشن کردن پرینتر error B200 بر روی صفحه آن نمایش داده می شود و در زمان چک کردن هد به جای پارک آن در وسط صفحه باقی می ماند و چراغ سبز (پاور) و چراغ نارنجی چشمک میزنند که می بایست اول پرینتر را خاموش و سپس درب آن را به حالت باز گذاشته و مجددا پرینتر را روشن نمائید ( درب پرینتر باز باشد ) تا بتوانید به منوهای آن دسترسی داشته باشید و نازل چک یا کلین انجام دهید.

باز کردن هد مسدود شده پرینتر با محلول هد باز کن Neomark Clean 01-B :

      معمولا محلول هد بازکن قوی از حلالهایی که خاصیت خورندگی قطعات پلاستیکی دارد، تشکیل شده است ولی این محلول را می توان به جای جوهر در کارتریج قابل شارژ ریخته ( محلول ملایم است ) و با قرار دادن کارتریج حاوی محلول هد پاک کن در پرینتر، عملیات Head Cleaning دو بار و بعد از آن Nozzle Check را یک بار انجام می دهیم و با قرار دادن صفحه Pattern چاپ شده در مقابل نور ( به دلیل بی رنگ بودن تقریبی محلول )، نحوه عملکرد نازلها را بررسی می کنیم و چنانچه هنوز مشکل بر طرف نشده بود مجددا عمل هد کلین و نازل چک را تکرار می کنیم و اگر باز هم جواب نداد پرینتر را خاموش کرده و چند ساعت منتظر بمانید ( با همان کارتریج های حاوی هد باز کن )

باز کردن هد مسدود شده پرینتر با محلول هد باز کن Neomark SPA-BC :

     این محلول جزء محلولهای هد بازکن ملایم نیست و حتی اگر مقدار کمی از این محلول، روی قطعات پلاستیکی پرینتر ریخته شد، سریعا با استفاده از یک پارچه نم دار آن را تمیز کنید. روش استفاده از این هد باز کن به این صورت است که با یک سرنگ بدون سر سوزن، مقداری از محلول را بر روی هد می ریزیم و مدتی صبر می کنیم. سپس هد را نصب و عملیات عملیات Head Cleaning دو بار و بعد از آن Nozzle Check را یک بار انجام می دهیم.

     در پرینترهای کانن قاب پلاستیکی حاوی هد ( تصویر شماره ۴ ) را نگه داشته و در جایی که محل بر خورد قطعه کریستالی با بدنه این قاب است که با ۲ پیچ بسته شده است، را باز می کنیم ( خیلی با احتیاط و مانند تصویر همین پست ). حال ۲ قسمت داریم، در قسمت بالا که جوهر از کارتریج به داخل آن می ریزد، آنرا با محلول ملایم و قسمت کریستال سفید رنگ که نازل ها در زیر آن قرار دارد، را با محلول قوی شستشو می کنیم. سپس همانند مراحل بالا بعد از نصب هد، عملیات هد کلین و نازل چک را انجام می دهیم.

      اگر هیچکدام از روشهای بالا جوابگو نبود به احتمال زیاد استهلاک پرینتر و هد شما بالا بوده و عملا هد سوخته است. یعنی چیپی که روی هد دستگاه است اتصال کوتاه کرده و می بایست یک هد نو خریداری کنید. معمولا هد در بازار یافت نمی شود یا به قیمت یک پرینتر جدید موجود است. اگر محلول های بالا را نتوانستید تهیه کنید می توانید از اسپری خشک ناهید یا تینر فوری ( ۱۰۰۰۰ یا بیست هزار ) استفاده نمائید.

درباره مدیر سایت

مدیر سایت
« الصبر مفتاح الفرج » « ان الله مع الصابرین » صبر و ظفر هر دو دوستان قديمند، بـر ا ثـر صبــر نـوبت ظفـر آيد. Update, Backup & Security رمز موفقیت ادمین و پایداری شبکه ...

یک نظر

  1. لایک داری داداش گلم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

✿ لطفاً معادله ی امنیتی زیر را ، در کادر مربوطه پُر نمائید ✿ *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

رفتن به بالا