خانه / نرم افزار کامپیوتر / ICDL و سایر نرم افزارها / مقالات و آموزش ها / استفاده از دامین شخصی در بیتلی و راه اندازی کوتاه کننده لینک bit.ly

استفاده از دامین شخصی در بیتلی و راه اندازی کوتاه کننده لینک bit.ly

راه اندازی کوتاه کننده لینک bit.ly خصوصا با استفاده از دامین شخصی در بیتلی مزایای فراوانی دارد. همانطور که می دانید به دلیل محدودیت کارکتر در لینکهای فارسی مثلا در ارسال پیام گروهی در مسنجرها و … وقتی از یک لینک فارسی استفاده می نمائیم تبدیل به حروف و اعداد نامشخصی با طول زیاد می شود ( مثلا %۲% به دلیل عدم پوشش UTF8 در برخی مرورگرها و… ) که این امر در ارسال هایی که محدودیت کارکتر دارند ( مثل شبکه های اجتماعی ) مشکل ساز است. در این موقع کوتاه کننده لینک کاربرد واقعی خود را نشان می دهد.

      اگر سایتهای مختص کوتاه کننده لینک از امکاناتی مانند نمایش تعداد کلیک هایی که بر روی لینک صورت گرفته است و امکاناتی مانند نشر اتوماتیک در بعضی از شبکه های اجتماعی و… برخوردار باشند، کاربرد این گونه سایتها دوچندان می شود. لازم به ذکر است که اسکریپتهای فراوانی در این زمینه وجود دارد. از آنجایی که اینگونه اسکریپتها نیاز به دیتابیس و شرایط نگهداری دارند و خصوصا امکانات سایتهای بزرگی مثل بیتلی را ندارند پیشنهاد می گردد، به ادامه این آموزش که به نحوه عضویت و راه اندازی کوتاه کننده لینک bit.ly از معروف ترین سایتها در این زمینه ShortCut Link است، می پردازیم:

استفاده از دامین شخصی در بیتلی و راه اندازی کوتاه کننده لینک bit.ly

     با ورود به سایت بیتلی با نام کاربری و پسورد دلخواهتان ثبت نام کنید. سپس بعد از ورود به داشبورد سایت bit.ly از سمت راست بالای صفحه بر روی فلش به سمت پائین کنار لوگویتان کلیک کرده و گزینه settings را انتخاب نمائید. به سربرگ SAVING رفته و لینک مربوط به نمایش لینک های کوتاه شما که قابلیت خصوصی (Private ) یا عمومی ( Public ) دارد، در این قسمت قابل مشاهده می باشد.
      حال به سربرگ ADVANCED رفته و گزینه Custom Short Domain را انتخاب نمائید. حال با راهنمائی هایی که در آموزش دامین شخصی در فیدبرنر است یک DNS Records در هاست خودتان بسازید. تا زمان مطرح شده در آن لینک، یعنی بین ۲ ساعت تا چند روز برای شناسائی DNS جهانی صبر کنید و سپس یک فایل html با کدهای زیر در هاست خود بسازید. – کدها را داخل فایلی که با Notepad ویندوز می سازید کپی و با پسوند html و UTF-8 ذخیره نمائید –

<script type="text/javascript" src="http://ajax.googleapis.com/
ajax/libs/jquery/1.4.2/jquery.min.js"></script>
<script type="text/javascript">
$(document).ready(function()
{
//bit_url by m4i.ir function
function bit_url(url)
{
var url=url;
var username="username"; // bit.ly username
var key="bit.ly API key"; // bit.ly API key
$.ajax({
url:"http://api.bit.ly/v3/shorten",
data:{longUrl:url,apiKey:key,login:username},
dataType:"jsonp",
success:function(v)
{
var bit_url=v.data.url;
$("#result").html('<a href="'+bit_url+'" target="_blank">'+bit_url+'</a>');
}
});
}
$("#short").click(function()
{
var url=$("#url").val();
var urlRegex = /(\b(https?|ftp|file):\/\/[-A-Z0-9+&@#\/%?=~_|!:,.;]*[-A-Z0-9+&@#\/%=~_|])/ig;
var urltest=urlRegex.test(url);
if(urltest)
{
bit_url(url);
}
else
{
alert("Bad URL");
}
});

});
</script>

//HTML Code In m4i.ir Site
<input type="text" name="url" id="url"/>
<input type="submit" id="short" value="Submit"/>
<div id="result"></div>

توجه کنید که در سطرهای زیر از کد بالا، یوزر نیم و API مختص شما در داشبور سایت بیتلی و سربرگ ADVANCED که با گزینه Legacy API Key در پائین صفحه وجود دارد، جایگزین نمائید.

var username="username"; // bit.ly username
var key="bit.ly API key"; // bit.ly key

      چنانچه مراحل فوق را صحیح انجام داده باشید و بعد از چند روز که DNS ثبت شد، با وارد کردن آدرسی که در نظر گرفته اید مثلا http://url.m4i.ir به سایت bit.ly منتقل می شوید و اگر فایل html بالا را در روت اصلی هاستتان قرار دهید، یک کوتاه کننده لینک اختصاصی بر روی دامنه شما و با امکانات سایت بیتلی ساخته می شود مثلا http://m4i.ir/url.html . اگر از این فایل استفاده کنید و لینکها را کوتاه نمائید، وقتی وارد داشبورد سایت bitly.com شوید، تمامی لینکهای اصلی شما با تصاویر شاخص و Description پست هایتان را می بینید. ضمنا می توانید از کدهای داخل کوتاه کننده لینک سایت ام فور نیز استفاده کنید. پیشنهاد می گردد قسمت Tracking Domains را بر روی دامین شخصی تان تنظیم نمائید و در سایتهایی نظیر twitterfeed.com از آن جهت ارسال اتوماتیک مطالب به شبکه های اجتماعی استفاده نمائید. ( بوسیله ریدایرکت ۳۰۱ و تاثیر در بالا بردن سئو سایت )

منبع

درباره مدیر سایت

مدیر سایت
« الصبر مفتاح الفرج » « ان الله مع الصابرین » صبر و ظفر هر دو دوستان قديمند، بـر ا ثـر صبــر نـوبت ظفـر آيد. Update, Backup & Security رمز موفقیت ادمین و پایداری شبکه ...

۳ نظر

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

✿ لطفاً معادله ی امنیتی زیر را ، در کادر مربوطه پُر نمائید ✿ *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

رفتن به بالا